Uczenie się drogą do sukcesu

,,Ucz się, ucz, ponieważ edukacja do potęgi klucz! ” – zapewne nie raz usłyszałeś to od osób bardziej obytych. Jedni mówią, że czas zdobywania wiedzy jest niezwykły, a drudzy, że wspominają go jako najgorszy czas w ich życiu. Jak jest naprawdę? Nie da się tego ustalić, ponieważ dostrzegalnie widać, że zdania są różnorodne.

Każdy po zakończeniu szkoły wyraża indywidualną opinię na ten temat. Można zauważyć, że osoby, które aktualnie się uczą nagminnie narzekają, ale z drugiej strony na myśl przychodzą wspomnienia mamy, w których tak bardzo radośnie wspomina czasy przebyte w szkolnej ławce. Zdaje się, że nauczyciele wtedy byli całkiem innymi osobami, a ich nastawienie budziło zachwyt. Zdarzały się oczywiście osobliwości.

W dzisiejszych czasach też bywają, aczkolwiek przeważnie w odwrotną stronę. Słowo „nauka” jest rozumiana przez każdego inaczej. Należy na to spojrzeć jednostronnie. Niektórzy lekcją nazywają całe swoje istnienie. Zdobywają wiedzę, którą mogą ulokować w poszczególnej dziedzinie, chociaż nie myślą, że jest to za sprawką szkoły. Natomiast są osóbki, dla których edukacja kojarzy się tylko i wyłącznie z tonami książek, ocenami wstawianymi do dziennika. Cóż, można by rzec, że w każdym z tych twierdzeń jest troszkę racji.

Nie można zapominać, że ludziom, którzy się uczą, mają wzorowe wyniki jest łatwiej w życiu, bo trafić na dobre studia nie jest tak bardzo przystępnie. Jeśli ktoś pragnie rozwijać się w kierunku np. medycyny, nauka jest nieodzowna, a zdobyta wiedza będzie partnerować przez calutki czas pełnienia swojego zawodu. Żadna gafa nie jest dopuszczalna. Osoby, które mają problemy z opanowywaniem wiedzy, mogą się rozwijać praktycznie. Praca fizyczna góruje nad umysłową. To jednak nie powinno zniechęcać młodych osób do nauki, ponieważ z biegiem czasu docenią te godziny spędzone na żmudnym powtarzaniu nudnego materiału na egzamin.

Streszczając: zdobyta mądrość i umiejętności towarzyszą nam nieustannie, a przykładem może być czytanie i pisanie. Edukacja wydaje sporo kluczy, a jedynie do nas należy decyzja czy ich użyjemy.